piątek, 15 marca 2013

Panowie, dacie radę!

Od dłuższego czasu przymierzałam się do przetłumaczenia ulotki dla tatusiów, jaką bezpłatnie można zabrać z ,,naszego" children centre (miejsce, gdzie m. in. mój synek chodzi do przedszkola, są różne zajęcia dla dzieci, funkcjonują grupy wsparcia, można poprosić o różne formy pomocy dotyczące życia rodziny itd). Przede wszystkim spodobał mi się brak sformułowań typu ,,jeśli twoja żona podejmie decyzję o karmieniu piersią", ,,jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych do karmienia piersią" itd, na które- uprzedzam- mam alergię i czasami nie waham się jej użyć:) Ale do rzeczy. Myślę, że panowie, którzy właśnie zostali tatusiami bądź nastąpi to lada dzień, także powinni zainteresować się tematem karmienia piersią. W końcu idzie o zdrowie także ICH dzieciaczków.

Nowy informator dla ojców na temat karmienia piersią. Prawdziwy ojciec, prawdziwy pokarm.

Pete Green z Sheerness wspiera swoją żoną Karę w karmieniu piersią ich synka Roberta: ,,Przynoszę żonie herbatę oraz kanapki rano, podczas gdy ona karmi piersią Roberta. Nie mogę robić akurat tego, więc zmieniam mu pieluszki, gotuję i sprzątam. Gdy Robert dorośnie, będę zabierał go na ryby, ale teraz potrzebuje jedynie naszej miłości i pokarmu mamy."

Jest w ciąży! Co teraz?

Jeśli właśnie zostałeś tatą lub stanie się to niebawem- gratulacje.
To właśnie teraz jest czas na to, byś pomyślał, jak wesprzeć swoją partnerkę w karmieniu piersią.
Mleko kobiety jest absolutnie najlepszym pokarmem jakie dziecko może otrzymać. Zawiera wszystkie właściwe składniki odżywcze, pomagające maleństwu rosnąć i rozwijać się. Poza tym jest darmowe i zawsze dostępne. Dowiedz się, jak możesz wspierać swoją partnerkę by mogła bez problemów karmić wasze dziecko naturalnie. Poniżej lista najczęstszych wątpliwości, z jakimi zmagają się świeżo upieczeni tatusiowie oraz odpowiedzi na nie:

Nie podoba mi się pomysł z wytwarzaniem przez NIĄ mleka- to dziwaczne

Mleko modyfikowane i butelki nie zawsze zewsząd nas otaczały. Gatunek ludzki przetrwał dzięki karmieniu piersią. Jest to najnormalniejsza i najbardziej naturalna rzecz, jaką matka może zrobić dla dziecka, więc podnieś głowę i czuj się dumny.

Czuję się ,,na bocznym torze", bo nie mogę karmić dziecka

Jest na prawdę mnóstwo rzeczy, które jako ojciec możesz robić dla swojego maluszka. Kąp go, zabieraj na spacery we wózku lub w nosidełku. Gdy tylko podrośnie, waszych wspólnych spraw będzie coraz więcej. Teraz, gdy jest tak maleńki, potrzebuje właściwie tylko snu, mleka mamy oraz czułości OBOJGA rodziców. Spokojnie- będziesz miał mnóstwo okazji by zabrać go na wygłupy do parku- już niedługo!

Czy mleko modyfikowane nie jest tak samo dobre?

Nie! Koncerny produkujące mleko w proszku chcą przekonać społeczeństwo, że ich produkty ą tak samo wartościowe jak mleko matki, ale prawda jest taka, że tylko naturalny pokarm zawiera specjalny zestaw składników które chronią wasze dziecko i pomagają mu walczyć z chorobami. Ponadto chronią także matkę przed rakiem piersi w późniejszym wieku.

OK- karmi piersią, więc co mam robić?

Wspieranie jej decyzji o karmieniu piersią jest najlepszym prezentem jaki możesz dać jej oraz dziecku. Spraw, by poczuła, jak dumny jesteś z tego, co robi, z tego, że robi to świetnie! Podawaj jej picie, przekąski, pomagaj się zrelaksować, zwłaszcza na początku waszej przygody z karmieniem piersią, ponieważ może ono zdawać się dla niej trudne, dopóki mleko nie popłynie gładkim strumieniem idealnym dla potrzeb dziecka. Jeśli wracasz do pracy, postaraj się zostawiać dla niej obiad. Może być tak zajęta opieką nad maluchem, że zapomni zatroszczyć się o siebie.

Czy powinniśmy dokarmiać butelką?

Regularne karmienie piersią powoduje wzrost produkcji mleka. Jeśli podasz dziecku butelkę, ponieważ ,,ono zdaje się być głodne", sprawisz, że  produkcja pokarmu naturalnego na jakiś czas staje w miejscu (aż do następnego karmienia). No tak, i nie słuchaj ludzi, którzy twierdzą, że po mleku modyfikowanym dziecko śpi dłużej. Tak nie będzie, a zanim się o tym na dobre przekonasz, będziesz musiał nieraz przygotowywać butelkę z mlekiem w środku nocy.

Skąd mamy wiedzieć, że dziecko się najadło?

Dzieci karmione piersią często nieco wolniej przybierają na wadze niż te karmione sztucznym mlekiem, ale wszystkie dzieci różnią się pod względem tempa wzrostu.Jeśli wasze maleństwo moczy co najmniej 6 pieluszek na dobę przez pierwsze tygodnie życia, a do tego robi kilka kupek dziennie- na pewno się najada. Jeśli dziecko głęboko i chętnie ssie podczas karmienia, wydaje się być szczęśliwe i zadowolone, karmione jest na żądanie, a nie według zegarka, będzie rosło w tempie odpowiednim właśnie dla niego.

Porozmawiajcie z waszą położną o tym, jak dać dziecku najlepszy start.  

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz